klub malých dětí Lumek - Je tam opravdu skřítek, nebo není?!


 

Co nás čeká v příštích dnech? - hledejte v jednotlivých měsících níže na této stránce:

SRPEN 2012 - prázdninový provoz na Mořince

Program je, jak již je u nás zvykem, rozdělen po týdnech na týdenní témata:

Obilíčkový týden

Vodní týden

Sluníčkový týden

Týden plodů léta

V každém týdnu je hlavní téma, při kterém se děti dozvídají "nové", doplněno písničkami, básničkami, pohádkou (hranou nebo čtenou) a rukodělnými činnostmi. Přírodu máme na dosah, tak ji budeme hojně využívat!

 

Červen 2012

 

1. Motýlí a broučkový týden (4.6. – 8.6.)                                
Tolik motýlků, broučků a hmyzu na děti tento týden čeká! Budeme si vyprávět jak vypadají, jak se jmenují, kde je uvidíme a kteří z nich jsou užiteční. Při hudbě si zahrajeme na motýlky, zazpíváme písničku Na zahrádce pod jabloní motýlek tam včelku honí a naučíme se básničku Co to bzučí a Čmelák. Přečteme si pohádku – Broučci.

2. Luční týden (11.6. – 15.6.)      
Co je louka, jaké tam rostou kytičky, bylinky, jaká zvířátka můžeme na louce vidět…..? A co je to herbář? Ten si s dětmi uděláme. Možná vyrobíme panenku nebo věneček z trávy, možná na trávu budeme pískat a určitě si zkusíme uvařit bylinkový čaj. Týdnem nás bude provázet písnička Travička zelená a Pletla v kytku rozmarýnku. Pohádka bude hraná - Bětuška a lesní panna.

3. Lesní týden (18.6. – 22.6.)    
Poslední týden v Dobřichovickém Lumku si užijeme oslav prázdninových narozenin. Vypravíme se do lesa, poznáme stromy, lesní plody, rostliny a naučíme se, jak se v lese chovat. Přečteme si pohádku Zvířátka a Petrovští, zazpíváme písničku Já do lesa nepojedu a naučíme básničky Zavírám, zavírám les a Co je slyšet v lese?

V pátek 22. 6. v 17 hodin proběhne rozloučení s Lumkem na prázdniny - tentokrát pozveme i divadélko DMM s pohádkou Tam a zpátky do pohádky
V představení hraje živá hudba, děti hraji také, hrají i rodiče, pokud si daji rict.....
Rozloučení proběhne na Mořince v Lumku.
Vstupné pro rodinu - 60 Kč
Pozvěte i kamarády a známé, ať si s námi divadélko také užijí!

4. Výletní týden (25.6. – 29.6.)  - Mořinka       
Užijeme si oslavy prázdninových narozenin. Podle mapky se vydáme do blízkého okolí a zjistíme, co se kde nachází. Jakými dopravními prostředky se můžeme přepravovat? Jak poznáme na mapě řeku a jak les? Zazpíváme si písničku Tú,tú,tú auto už je tu a naučíme se básničku Výlet. Při hudbě si zahrajeme na cestování a pohádka bude také výletní – Autíčko Tydýt. 

 

Květen 2012

Bližší informace chtějte vyjímečně po vychovatelkách v Lumku. Děkujeme

 

Duben 2012

  1. VELIKONOČNÍ TÝDEN ( 2.4. - 6.4. )

Jednotlivé dny tohoto týdne mají svá pravidla a zvyklosti. I my se budeme podle nich řídit - v pondělí a úterý uklidíme uvnitř i na naší malinké zahrádce (běžně se v tyto dny uklízely domácnosti). Aby nám šla práce pěkně od ruky, pomůže nám říkanka o skřítkovi Pořádníčkovi. Ve středu si dáme pozor, aby se nikdo nemračil (škaredá středa), na zelený čtvrtek ochutnáme zelenou řeřichu a jiné zelené potraviny a upečeme jidášky. Na Velký pátek, kdy země otvírá své poklady, půjdeme do lesíka, a snad se nám podaří nějaký poklad najít. Povíme si o zvycích Velikonoc, o symbolech, nabarvíme vajíčka a přečteme si pohádku o kohoutkovi, který chtěl snést barevné vajíčko.

 

 2. PTAČÍ TÝDEN ( 9.4. - 13.4. )

Protože ptáčkové zpívají naplno, bude celý tento týden ve znamení ptáčků. Těšte se na povídání o nich, poznávání, poslouchání ptačích zvuků a také malování. Dokonce nás čeká i koleda od skřivánka! Děti si užijí hranou pohádku Pipka, zazpívají písničky Čížečku, čížečku; Žežuličko, kde jsi byla a naučí se básničky o vlaštovičkách.

 

3. DOPRAVNÍ TÝDEN ( 16.4. – 20.4.) 

Protože duben je měsíc bezpečnosti zaměříme se na ni i my. Budeme sledovat dopravní ruch, povíme si, jak se chovat na ulici, poznáme různé dopravní prostředky. Zahrajeme si pohybovou hru Jedeme na výlet. Básničky a písničky budou o autech, vlacích, loďkách i o semaforu a na pohádku se těšíme O autíčku.

 

4. FILIPOJAKUBSKÝ POHÁDKOVÝ TÝDEN ( 23.4. - 27.4. )

Celý týden bude ve znamení povídání si o dobrém a nedobrém chování - pohádky nám pomohou. Přečteme si o čarodějnicích dobrých i zlých!! Ale nebojte se, pohádky vždycky dopadnou dobře! Čeká nás hraná pohádka o Malé čarodějnici a Filipojakubské noci a príma čarodějnická říkanka ( Hlava šátkem zakrytá,....) s hrou. Nezapomeneme ani na legendu „Svatý Jiří“, který má svátek 24. dubna.   

 

V pátek vpustíme do Lumku jen čarodějničky a čaroděje! Nikdo jiný k nám neprojde. Proto si nezapomeňte čarodějnické oblečení :-) na čarodějnické dopoledne. Pozveme i rodiče a děti, které v pátek do školky nechodí a společně u řeky rozděláme oheň, opečeme rohlíky, spálíme zlé vlastnosti a proletíme se na koštěti.                                                                                                                                                            Sledujte aktuální informace na nástěnce v Lumku.

 

Březen 2012

 

LIŠČÍ TÝDEN (5.3. – 9.3.)

Liščí týden bude o zvířátkách  na jaře, ale také o lišce, která nechávala dětem na stromě na přilepšenou  preclíky v předvelikonočním půstu. Doufáme, že i nám nějaké nadělí.

Budeme se těšit na hranou pohádku O budulínkovi a na písničky Metla liška pokojíček, Běží liška k táboru a také na liščí taneček.

 

SNĚŽENKOVÝ TÝDEN (12.3. – 16.3.)

Sněženkový týden bude ve znamení jarních kytiček. Budeme si o nich povídat a poznávat je. Zjistíme, jak klíčí semínka. Naučíme se básničku Táta včera navenku a Stonek, dva lístky a je venku. Písnička bude také o kytičkách. A co pohádka? Jak jinak, než o kytičce sněžence. Budeme se připravovat na Jarní slavnost a také si zahrajeme Na zahradníky.

 

V tomto týdnu noste, prosím, podepsané keramické květináčky, které si děti ozdobí (na slavnost) a hrstku různých semínek (fazole, hrách, řeřicha, pšenice,…)

 

TÝDEN SLAVNOSTI JARA (19.3. – 23.3.)

V tomto týdnu se na Jarní slavnosti, (která se bude konat 21.3.), rozloučíme se zimou a přivítáme 1. jarní den. Budeme si povídat o zvyklostech našich předků, vyrobíme si Moranu a létečko. Naučíme se několik jarních básniček a písniček a nejvíce se těšíme na hranou pohádku: Žabák Kvak probouzí semínko.

 

JARNÍ TÝDEN (26.3. – 30.3.)

V tomto období si budeme povídat o tom, jak se země probouzí ze zimního spánku.

Čeká nás čtená pohádka O kytičce a básnička Přišlo jaro do vsi. Zazpíváme si písničku Na jaře, na jaře čáp jede v kočáře.

 

Únor 2012

  Únorový měsíc začneme Hromnicemi. Bude to veselý měsíc ve znamení očekávání Masopustu. Zkusíme vařit a péct, budeme zpívat a tancovat, vyrábět a malovat nejen zimní motivy, ale i třeba masky. Vždyť nás bude čekat také rej masek :-). Pomalu budeme očekávat přicházející jaro, probouzející se přírodu. Veselost únorovou zakončíme až dobou očekávání Velikonoc, velikonočním půstem.

HROMNICOVÝ TÝDEN 30.1. - 3.2. 2012

Povíme si, proč si lidé na Hromnice vyráběli svíčky hromničky, co s nimi dělali a také si je sami vyrobíme. Dozvíme se, proč se říká na Hromnice o hodinu více. Naučíme se také Hromnicovou básničku  Zpívat budeme písničku Když jde malý bobr spát a celým týdnem nás bude provázet hraná pohádka Perníková chaloupka.

 

ZIMNÍ TÝDEN 6.2. - 10. 2. 2012

Tento týden si povíme o zimních sportech a o tom, co je bezpečné, na co si dát venku pozor. Naučíme se básničku o sáňkování a písničku s pohybovým doprovodem – Lyžaři. Zatančíme taneček Jízda s hudebním doprovodem. Budeme číst pohádku od K. J. Erbena Sněhurka.        V tomto týdnu se také dozvíme, kdo byla sv. Dorota a zahrajeme si hru – Chození s Dorotou.

 

BÍLÝ TÝDEN 13. 2 - 17. 2. – Tento týden choďte v bílém – buď celí bílí, nebo mějte nějakou součást oblečení bílou

Tento týden bude všechno bílé, o bílé … se zimní náladou: básnička Zima, zima, zimička, písnička Bílá, bílá, bílá bílá (znáte z Včelích medvídků) a čtená pohádka Bělinka a Růženka. Občas do bílé přidáme barevnou při vyrábění. Naučíme se taneček s hudebním doprovodem Sněhulák.                                                                                                                           V tomto týdnu si také připomeneme svátek sv. Valentina, uděláme radost druhým a maličkostmi je obdarujeme.

 

HODOVNÍ TÝDEN 20.2. – 24.2. a KARNEVALOVÝ TÝDEN 27.2. – 2.3. 2012

Oba týdny budeme vařit, péct a smažit, povídat si o masopustu, vyrábět barevné karnevalové výzdoby, zpívat písničku Jemine, domine, masopust pomine, To je zlaté posvícení a další. Naučíme se veselou básničku o nožkách šmatlavých. Pohádky budou hrané O koblížkovi a Otesánek. Zkusíme je i jako dramatizaci.

 

V úterý 28.2. v 16.00 hodin Vás čekáme na masopustním průvodu a karnevale.

Podrobnosti najdete na plakátku v Lumku. Uvítáme i rodiče v masce, popř.alespoň s karnevalovým atributem J

 

Leden 2012

TŘÍKRÁLOVÝ TÝDEN  2. – 6. 1. 2012

Tímto týdnem nás bude provázet koleda My tři králové jdeme k vám, zimní básničky, výroba tří králů a tříkrálové koruny a hrané divadélko: Příběh o hvězdě a mudrcích

 

ZASNĚŽENÝ TÝDEN  9. – 13. 1.

Budeme si povídat o zimním počasí, vyrobíme si zimní sypané obrázky, naučíme se básničku Leden, leden (od Fr. Hrubína) a zazpíváme písničku Sněží, sněží, mráz kolem běží. Pohádka bude také zimní - tento týden čtená: O dvanácti měsíčkách.

 

STŘÍBŘITÝ TÝDEN 16. – 20. 1.

Tento týden si užijeme hranou pohádku Vřeténko, člunek, jehla. Bude nás provázet písnička Tiše sněží a básnička Obloha je celá šedá. Doufám, že sněžit již opravdu bude, abychom mohli pozorovat zimní přírodu a pak pomocí alobalu, igelitu a dalších materiálů, připomínajících ledovou mrazivou zimu, ztvárnili zimu i u nás v Lumku.    

                         

ZVÍŘÁTKA V ZIMĚ 23. – 27. 1.

O zvířátkách si budeme nejen povídat, ale budeme je chodit i krmit. Zvířátková bude i básnička Zima pro kočku a písnička Bude zima, bude mráz. Pohádka pro tento týden je čtená Zlatovláska a plno dalších příběhů z knihy Lesní noviny (např. Míšánkovy trampoty).

 

Prosíme vás, abyste přinesli do Lumku sypání pro ptáčky a tvrdé pečivo na krmení labutí a kačenek.

Pokud si na Stříbřitý týden s sebou přinesete alobal, popř. igelit nebo jiný lesklý materiál, budeme jen rády.

Prosinec 2011

 

V prosinci nás čeká krásný adventní čas naplněný čekáním na Štědrý den. I my ho s dětmi budeme tak prožívat.

Srdečně Vás zveme na Adventní vánoční slavnost dne 17. prosince v 16 hodin která se bude konat na Mořince v hospůdce U Barchánků.                                                                                           

S sebou si na slavnost vezměte:

-        malé množství vašeho cukrovíčka

-        děti, které nechodí do Lumku svíčku ve svícínku - lumkové děti od nás svíčku dostanou      

Za zpěvu koled prožijeme příjemný čas, na děti bude čekat anděl a bude je doprovázet do středu spirály ze chvojí pro světýlko.                                                                                                                                                              

 

Adventní týden (5. - 9. 12.)                                                                                                              
V tomto týdnu si přečteme 2. adventní příběh – Vánoční jedlička, budeme zpívat koledy a písničku Bude zima, bude mráz a naučíme se básničku o Vráně. Ptáčkům nasypeme do krmítka semínka. Zhotovíme vánoční řetězy a upečeme perníčky. Také si zapálíme 2. adventní svíčku.

Předvánoční týden (12. - 16. 12.)                                                                                                             
Tento týden si připomeneme zvyky předvánočního času. Vyrobíme vánoční přání, upečeme cukroví a pustíme si po vodě svíčky v ořechové skořápce. Navštíví nás víla Zima a budeme sledovat Marii, jak se přibližuje za svitu hvězdiček k Betlému. Tento příběh bude i v hraném divadélku Cesta do Betléma.

Vánoční týden (19. - 23. 12.)                                             

V tomto týdnu si vlastnoručně vyrobenými ozdobičkami a řetězy ozdobíme stromeček a zapálíme poslední svíčku na adventním věnci. Zazpíváme si písničku Běžela liška po ledu, naučíme se básničku Sněží, sněží potichu a přečteme pohádku Stromeček (z knížky Pohádky a obrázky).

Sváteční týden (27. - 30. 12.)                                                                                                           
V tento týden si děti, které k nám přijdou, užijí klidného hraní s novými hračkami, které najdeme pod stromečkem. Budeme zpívat koledy a písničku Rolničky, zdobit okna křídovým malováním a číst pohádku O mudrcích a hvězdě.

A pak už se můžeme těšit na první měsíc v novém roce – na leden!                

Listopad 2011

 

 Především Vás Srdečně zveme na naši Martinskou slavnost, která se bude konat dne                 11. listopadu (pátek)  v 17 hodin. Sejdeme se na Mořince v hospůdce. Přijede Martin na bílém koni, podkovičky zvoní......a my je půjdeme s dětmi za svitu lucerniček posbírat.

Zveme tedy "lumkové děti" a jejich rodiny. Zveme ale také jejich kamarády a přátele!

Děti v Lumku si budou na slavnost od začátku listopadu vyrábět malé lucerničky a budou si povídat o svatém Martinovi, dny budou s martinskou tématiku, aby jim slavnost byla blízká. 

Proto prosím již od této chvíle noste do Lumku pro své děcko malou skleničku - např. od výživy, hrdlo skleničce omotejte drátkem tak, aby vzniklo ouško asi 40 cm dlouhé, dovnitř vložte čajovou svíčku a ZESPODU NA DNO NALEPTE CEDULKU SE JMÉNEM DÍTĚTE. Vyrobené lucerničky si děti odnesou domů.

Proto i vy, kteří přivedete na slavnost jiné děcko, vyrobte si s ním doma lucerničku (skleničku - např. od výživy - celou polepte natrhanými kousky hedvábného, nebo jiného tenoučkého papíru, okolo hrdla obtočte drátek a udělejte z něj dostatečně dlouhou rukojeť - ouško na držení - alespoň 40 cm, aby plamínek čajové svíčky uvnitř skleničky nepálil do ruky).                     Těšíme se!!  

 

31.10. – 4. 11.  LUCERNIČKOVÝ TÝDEN

V tomto týdnu budeme mít plné ruce s výrobou lucerniček na slavnost, ale určitě se najde chvíle i na svítilnu z vydlabané dýně.

Čeká nás legenda o svatém Martinovi a s ní sounáležitost, soucit, rozdělení se. Pro malé děti jsou tyto pro nás běžné pocity náročnými okamžiky. Zvláště dělení se je náročné. Proto si budeme také číst pohádky s tímto motivem - např. O slepičce a kohoutkovi, O jablíčku

Naučíme se básničku - Světla, světla, lucerničky, ta nám září jako svíčky a  zazpíváme písničky - Moje malé světýlko, Na cestě a Martinské světlo, aby nás některé z nich provázely  při Martinské slavnosti. 

 

 7. – 11. 11.  MARTINSKÝ TÝDEN

V tomto týdnu nás čeká básnička Hop koníčku, hopsa, písnička Listopad spolu s písničkou Moje malé světýlko, pohádka čtená – Holčička s lucernou a dokonce i hraná – Děvčátko a hvězdy. Všichni se těšíme na pečení martinských rohlíčků – jako správní kuchaři ochutnáme a hlavně se o ně rozdělíme při slavnosti. V pátek se konečně dočkáme sv. Martina na bílém koni.

 

14. – 18. 11.  ŘEMESLNÝ TÝDEN

Tento týden nás budou provázet řemesla známá i málem zapomenutá spolu s písničkovou Hrou na řemesla a básničkou Kovej, kovej, kováříčku. Přečteme si pohádku – Zlatý kolovrat a Spravedlivý švec.

Vyzkoušíme si vyrobit nádobu z keramické hlíny, razítkovat jako pošťáci, zjistíme co to je drátkování. Vydáme se na exkurzi do truhlárny, autoopravny a možná i do kadeřnictví. Aktuální informace sledujte na nástěnce v Lumku.

 

21. – 25. 11. TÝDEN PROTIKLADŮ

Podzim s sebou nese mnoho protikladů sám o sobě - slunečné, veselé počasí a vzápětí smutné, světla a stíny, sucho a déšť, živé a usychající, neživé, teplo a zima...... o tom všem si budeme povídat. Budeme také bilancovat protiklady v nás a připravovat se tak na setkání s Mikulášem, Čertem a Andělem příští týden. Dáme prostor dětem, aby si náležitě osahaly protiklady nejen slovem, ale i rukou, barvou, pohybem, výrazem.

Naučíme se básničku – Brzy přijde Mikuláš a zahrajeme pohádku – Paní Zima.

 

A příští týden už bude prosincový, Mikulášský! To ten čas letí!  

Říjen 2011

 

CO NÁS ČEKÁ V ŘÍJNU?

Slunce klesá a zbarvuje přírodu do podzimí červenozlaté barvy. Uložilo své světlo a teplo do plodů a semen... Voňavé barevné plody putují do spižíren a sklepů... Stromy stahují svou sílu do kořenů a zahalují se do podzimního šatu. Příroda nám vydává své dary a jakoby se s námi ještě chtěla slavnostně rozloučit, než vnější krása na čas opadne, ukazuje se nám v nádherných podzimních barvách...

3. - 7. října - Podzimní zvířátkový týden Co dělají zvířátka na podzim? Jaké zásoby si připravují? Co mají rádi dobrého? Jaká zvířátka známe? Jak vypadají? Dovedeme je z kaštánků? - Nezapomeňte si pár kaštánků přinést.                                                             Tento týden bude pohádka čtená – Různá kolečka z knížky Pohádky se zvířátky. Dále nás bude provázet básnička Zajíc a veverka a různé písničky o zvířátkách - Běží liška k Táboru, Pásla ovečky, Zajíček v své jamce,...

10. - 14. října - Barev týden (14. 10. - svatý Kalist ožlutí list) - každý den budeme jinak barevní. Každý den se budeme zbarvovat do podzimních barev, jako by nás svatý Kalist navštívil v Lumku. Každý den přijďte proto tak, abyste měli na sobě barvu dne (např. tričko, tepláky, kalhoty, mikinu - popřípadě přijďte v barvě dne celí :-) 

Jaké barvy dne to budou? Barvy podzimu a vody:  v pondělí červená, v úterý oranžová,ve středu žlutá, ve čtvrtek zelená, v pátek barva vody – modrá.

Budeme sbírat barevné listy a nosit je ježečkovi, naučíme se básničku Tiše, tiše, ježek spí a písničky budou také barevné - např. Červený šátečku, Travička zelená a jiné... V tomto týdnu nás čeká opět divadýlko - tentokrát O statečném krejčíkovi.

17. - 21. října - Počasíčkový týden Podzimní počasí je proměnlivé, proto nám v Počasíčkovém týdnu fouká větříček, padá děštíček, svítí sluníčko ..... a my zpíváme, tancujeme, vyrábíme podle počasíčka. Čeká nás dramatická výchova, relaxace, z dětských ručiček vznikne sluníčko, větřík bude foukat do barevného mobilu na pověšení. Týdnem nás provází říkanka Padá, padá deštík... a Foukej, foukej větříčku spolu s písničkou Vzal si mrak černý frak. Pohádka bude čtená – Pod hříbkem.

24. - 27. října - Skřítkový týden  Příroda usíná, skřítkové se připravují na zimu - vyrobíme jim domečky, čepičky, vlastně nám vzniknou i samotní skřítkové. Projdeme si                v lesíku cestu skřítků a splníme jejich úkoly. Týden bude ve znamení básničky O skřítcích od J. Žáčka a písničky Skřítek. Budeme se těšit na divadýlko. Pohádka na hraní bude "Ovečka Bělinka".

Září 2011

To, co se děje v přírodě a kolem nás v jednotlivých ročních obdobích, udává rytmus našemu životu v Lumku a programu, který pro děti připravujeme. Nemenší místo v našem programu mají některé lidové zvyklosti a tradice, které s dětmi prožíváme. Několikrát do roka na ně navazují naše slavnosti, kde vítáme dospěláky, sourozence i kamarády našich dětí.

1. týden PAVUČINKOVÝ, SEZNAMOVACÍ   5. – 9.září   

Budeme hrát různé seznamovací hry, abychom se dobře poznali. Těšíme se, že k nám děti doprovodí v tento týden jejich oblíbený plyšák, autíčko, nebo jiná hračka.

V tomto týdnu si upředeme pavučinku pomocí klubíčka, naučíme se několik básniček o pavoučcích, vyrobíme si ho a určitě spočítáme, kolik má nožek.

Celý týden nás bude provázet pohádka O MALÉM TYGROVI.

 

2. zářijový týden   VLAŠTOVIČKOVÝ   12. – 16. září

Už se trochu známe, stále ale mezi námi budeme vítat nově příchozí kamarády. Víme, jak to chodí, když si hrajeme, víme, jak to chodí, když jdeme ven.

Každý den nás ráno vítá skřítek a každý den přichází pohádková víla. Tento týden přijde s pohádkou hranou O ČERVENÉ KARKULCE.                                                                    Provázet celým týdnem nás bude písnička o vlaštovičkách a tématika jejich odletu.

Blíží se podzim. Na našem ročním stolečku jsou zvířátka a víly, chystají se na zimu, připravují si zásoby. Čas od času jim něco přinesou také naše děti. Někdy jsou to kaštánky, jindy lístek na přikrytí domečku, aby bylo tepleji a nepršelo tam.

 

 3. zářijový týden   VÁCLAVSKÝ   19. – 23. září

Celý týden bude ve znamení nastupujícího podzimu, budeme si povídat legendu o sv. Václavu a číst pohádku O STATEČNÉM KREJČÍKOVI

Týdnem nás budou provázet písničky Koulelo se, koulelo, červené jablíčko...., Měla babka čtyři jabka

A protože si budeme třídu zdobit girlandami z podzimních plodů, budeme si vystavovat, co na podzim dozrává a budeme "vařit" ovocný salát, přineste si s sebou nějaký symbol české sklizně - plody podzimu - jablíčko nebo hrušku, kukuřici, oříšek, české víno, švestky...... 

 

4. týden  MICHAELSKÝ   26. – 30.září

 

Tento týden bude pro statečné! Budeme si vyprávět legendu o Michaelovi, bojovat s drakem, v některých dnech upečeme Michaelský chlebíček, půjdeme pouštět draky při Drakiádě, hrát pohádku PŘED NEBESKOU BRANOU. A co ještě? Nechte se překvapit!